قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آرشيو اخبار و اطلاعيه / مصاحبه با دکتر جعفری نژاد در خصوص سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر

مصاحبه با دکتر جعفری نژاد در خصوص سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر

۲۷ اردیبهشت سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در استان اصفهان است. به همین منظور مصاحبه ای با دکتر مسعود جعفری نژاد ، رییس این واحد دانشگاهی داشتیم که علاوه بر مروری بر تاریخچه خدمات و فعالیت های علمی و پژوهشی این دانشگاه، چشم انداز آینده آن نیز مورد توجه قرار گرفته است:

 لطفاً مختصری از سوابق و وضعیت فعلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر را بیان نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر در ۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۶۷ با پذیرش ۶۰۰ دانشجو و در چند رشته محدود در یک ساختمان استیجاری در خمینی شهر کار خود را آغاز کرد اما به مدد الهی و نفس قدسی امام راحل عظیم  الشان که آغازگر این مسیر نورانی بودند امروز این دانشگاه بعنوان سومین دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ استان اصفهان دارای بیش از ۸ هزار دانشجو در حدود یکصد رشته تحصیلی از مقطع کاردانی تا دکتری در گروههای علوم انسانی ، فنی و مهندسی و پزشکی است و به علت موقعیت جغرافیای خاص این دانشگاه که در ۸ کیلومتری مرکز استان اصفهان و نزدیکترین فاصله با شهر اصفهان قرار دارد و همچنین همسایگی با دانشگاه صنعتی و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و همینطور قرار داشتن در کریدور علم و فناوری استان، آینده درخشانی پیش رو خواهد داشت.

این واحد دانشگاهی در مساحت ۷۲ هکتار در یکی از بهترین نقاط خمینی شهر در مجاورت با منطقه نمونه گردشگری چشمه لادر و در قلب طبیعت زیبای کوهستانی جای دارد و دارای ۱۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی و رفاهی و دانشکده های مختلف و ۹۰ کارگاه و آزمایشگاه تخصصی و ساختمان بزرگ کتابخانه مرکزی با حدود ۱۳۰ هزار جلد کتاب فارسی و لاتین است.

تا کنون نزدیک به ۳۲ هزار نفر از این واحد دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند و در جای جای میهن اسلامی و برخی از آنان در مقاطع بالاتری در دانشگاهها و موسسات بین المللی مشغول خدمت هستند.

دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر در ۳۰ سال عمر خود چه موفقیت هایی را کسب کرده است .

باعنایت خداوند متعال این دانشگاه توانسته در مجامع بین المللی و درعرصه های ملی بدرخشد که شاهد مثال آن کسب مقام اول و دوم لیگ رباتهای پرنده مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران، مقام سوم لیگ پرنده های هوشمند مسابقات ROBOT CHALCENGE چین، مقام چهارم گرایش بتن سبک مقاوم مسابقات بین المللی بتن آمریکا و کسب مدال برنز مسابقات بین المللی کره جنوبی با طراحی سامانه اعمال فرمان به شبکه توزیع برق بوده و در گستره ملی هم خوشبختانه موفق به کسب مقام اول رباتیک در جشنواره خوارزمی لیگ رباتهای متحرک، مقام اول مسابقات قهرمانی سازه های ماکارونی کشور، مقام اول و دوم در لیگ INDOOR  اولین دوره مسابقات بزرگ پهبادهای دانشگاه صنعتی مالک اشتر و همینطور مقام سوم MAV ششمین دوره مسابقات ملی رباتیک دانشگاه امیرکبیر گردیده که البته این موفقیت ها تنها گوشه ای از افتخارات کسب شده توسط این دانشگاه در سالهای اخیر بوده است. علاوه بر این وجود دهها اختراع و ابتکار علمی ثبت شده توسط استادان و دانشجویان این دانشگاه از جمله ساخت دستگاه تصفیه گازهای آلاینده ، زوایه سنج الکترو مکانیکی ثقلی، شیشه های تضعیف کننده شدت نور، دستگاه جرقه زن ۸۰۰۰۰ ولت، آئینه های جهت یاب هوشمند، ورقگیر خود قفل اصطکاکی، دوچرخه الکتریکی، موتورسیکلت الکتریکی، خودرو کارتینگ و سایر اختراعات و ابتکارات مهم و کاربردی پژوهشگران این دانشگاه در حوزه صنایع موجب شده که دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر بعنوان مرجع داوری و تعیین سطح علمی اختراعات کشور انتخاب شود.

از نظر فعالیت های فرهنگی و ورزشی چطور؟

در حوزه فرهنگی و بخش ورزش قهرمانی هم این دانشگاه کارنامه موفقی از خود ارائه کرده که برای نمونه کسب رتبه برتر کشوری توسط ستاد اقامه نماز، رتبه ی اول جشنواره وبلاگ نویسی دانشجویان، رتبه اول مسابقات هنری در رشته های منبت و نقاشی رنگ و روغن و رتبه دوم مسابقات کشوری تواشیح و همخوانی و همینطور برگزاری ۱۰ کنگره ملی شعر الغدیر و دو دوره کنگره ملی گفتمان مهدویت و بالاخره تشکیل و فعالیت ۱۰ کانون و نشریه فرهنگی و هنری و در نهایت عناوین قهرمانی دانشجویان این دانشگاه در مسابقات کاراته جهان و نائب قهرمانی جهان در مسابقات والیبال بین دانشگاهی در سالهای گذشته که در پرتو تلاش حوزه تربیت بدنی دانشگاه و وجود مجموعه بزرگ ورزشی و سالن های مختلف چند منظوره در رشته های والیبال، بسکتبال ، هندبال و فوتسال ، شطرنج، تنیس روی میز، ورزشهای رزمی و سالن بدنسازی و زمین بزرگ چمن این دانشگاه محقق شده است.

چه افق تازه ای را در دوره جدید برای دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر پیش بینی کرده اید؟

در راستای تحقق خط مشی جدید تعیین شده توسط هیات محترم موسس و امناء دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص ارتقای سطح پژوهش های کاربردی و توسعه ای و استفاده بهینه از پژوهش های تحصیلات تکمیلی ، چندین راهبرد محوری و اساسی را در دانشگاه پیگیری خواهیم کرد از جمله با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید دانش بومی با توجه به آموزهای دینی و ملی و رهایی از استعمار علمی غرب و همچنین تبدیل دانش به ثروت ملی، سعی بر این است که بویژه در رشته های مکانیک، برق، روانشناسی و مشاوره که این واحد دانشگاهی در جایگاه بالاتری در استان اصفهان برخوردار است از نظر تولید علم و فناوری به رتبه های برتر دست پیدا کنیم  و در همین راستا به دنبال توسعه فعالیت های دانش بنیان، انجام پژوهش های بنیادی، کاربردی و توسعه ای ، تجاری سازی نتایج پژوهش ها و توسعه مرکز رشد دانشگاه از طریق بحث و تبادل نظر مستمر با پژوهشگران و صاحب نظران خواهیم بود. همچنین افزایش تعداد مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی دانشگاه و طرح های برون دانشگاهی و عقد تفاهم نامه مشترک با شهرک های علمی و فناوری و صنایع و سازمانهای تولیدی و خدماتی استان را در دستور کار قرار داده ایم و سعی می کنیم با ارتباط گیری دو سویه با حوزه صنعت و دانشگاه گروههای تحقیقاتی را برای طراحی و ساخت ابزارها ، قطعات و به طور کلی نیازهای صنایع مختلف استان را تشکیل دهیم و در مسیر تولید دانش و تبدیل آن به ثروت و تجاری سازی ایده های نوین و برتر در حوزه های دانش بنیان گام برداریم که برای مثال می توانم در این رابطه به راه اندازی مرکز تحقیقات و مطالعات بین المللی سنگ ایران اشاره کنم.

علاوه بر این ما به دنبال این هستیم که هر پایان نامه تحصیلات تکمیلی حداقل منجر به حل یک مشکل و ثبت یک یا چند اختراع و یا چاپ دو مقاله در مجلات علمی پژوهشی ودر نهایت انتشار کتاب در حوزه علوم انسانی و خلق اثرات بدیع و نوین متناسب با رشته تحصیلی دانشجویان شود. هم اکنون در حال رایزنی و انجام مذاکرات مختلف برای جذب ایده های جدید در زمینه اجرای طرح های تحقیقاتی  و تولید محصولات علمی بومی هستیم و امیدواریم بتوانیم دستاوردهای تحقیقاتی خودمان را دریک پروسه زمانی اندک به مرحله تجاری سازی برسانیم.

به منظور کیفی سازی آموزش در دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر چه برنامه ای دارید؟

با توجه به افق های آینده و اسناد بالادستی استان اصفهان در طرح آمایش سرزمین ، دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر کیفیت آموزشی خود را متناسب با نیازهای جامعه پیش خواهد برد. بنابراین رشته های تحصیلی خود را از مقطع کاردانی تا دکتری بر اساس واقعیت های موجود و توان و ظرفیت های فعلی و آینده استان و کشور ارتقاء و به روز رسانی خواهیم کرد و در همین رابطه هرم هیات علمی دانشگاه را درشته های جدید ارتقاء می بخشیم و بهره وری سازمانی را در حوزه آموزشی به حداکثر خواهیم رساند . ما باید با توجه به نیاز جامعه و فضای کسب و کار و سند چشم انداز توسعه استان اصفهان جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر را بیش از پیش تثبیت کنیم. بنابراین علاوه بر آموزش آکادمیک برای دانشجویان، تاسیس انجمن کارآفرینی دانشگاه را برای اشتغال فارغ التحصیلان پیگیری خواهیم کرد.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص ترویج فرهنگ اسلامی در دانشگاه، چه راهبردهایی را برای اجرای منویات معظم له دراین واحد دانشگاهی دنبال می کنید؟

دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر در بخش فرهنگی بر اساس سیاست های کلان سازمان مرکزی دانشگاه دایر بر سرمایه گذاری بنیادین بر استقرار مبانی فرهنگی و دینی به عنوان اساس اعتلای سرمایه های انسانی دانشگاه حرکت خود را در حوزه توسعه و تعمیق آموزه ها و باورهای دینی با شتاب بیشتری جلو خواهد برد که در همین راستا برگزاری مسابقات قرآن و عترت، تجلیل از شعائر مذهبی، برگزاری سه شنبه های مهدوی، ترویج فرهنگ جهاد، مبارزه ، استقامت و مقاومت مبتنی بر ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تکریم و حفظ شان دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه از جمله مواردی است که با عزم جدی پیگیری و دنبال خواهد شد.

درخصوص بهینه سازی استفاده از منابع دانشگاه و کاهش هزینه های غیر ضروری چه مواردی را مد نظر دارید ؟

 در حوزه اداری ومالی اصل بر رعایت صرفه جویی و قناعت  وپرهیز از تجمل  واسراف گرائی خواهد بود.

 بنا بر این مدیریت هزینه ها  وتلاش در جهت اولویت بندی مصارف منابع مالی واصلاح ساختارها وافزایش  روحیه کارآمدی در سیستم مد نظر می باشد.

از طرف دیگر به منظور کاهش تمرکز بر شهریه های دانشجویی، پیگیری کسب درآمدهای غیر شهریه ای در چارچوب رسالت دانشگاه و با رعایت قوانین و مقررات از طریق برگزاری کارگاه ها وآموزش های کاربردی وتخصصی کوتاه مدت برای سازمانها و نهادها ی حقیقی وحقوقی در برنامه های دانشگاه گنجانده شده است.

و سخن آخر:

 امیدواریم بتوانیم با شناسایی نقاط ضعف و قوت، برنامه ریزی مدون با زمان بندی تقریبی را برای دستیابی به جایگاه اصلی دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی و افق بین المللی تدوین واجرا کنیم