قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آرشيو اخبار و اطلاعيه / رشته مهندسی ساخت و تولید جامع ترین و پرکاربردترین گرایش تخصصی مهندسی مکانیک

رشته مهندسی ساخت و تولید جامع ترین و پرکاربردترین گرایش تخصصی مهندسی مکانیک

استان اصفهان یکی از قطب های صنعتی کشور به شمار می رود . وجود تأسیسات و واحدهای بزرگ صنعتی همچون ذوب آهن ، فولاد مبارکه ، سیمان ، پالایشگاه نفت ، نیروگاه های تولید برق و بسیاری دیگر از صنایع ریز و درشت دیگر لزوم تربیت نیروی کار ماهر را در این استان بیش از پیش آشکار ساخته است.

 اکنون نقش دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر در مجاورت با یکدیگر به عنوان دوبال تربیت نیروی متخصص برای چرخاندن چرخ صنایع مهم استان اصفهان بر کسی پوشیده نیست بطوریکه نیم نگاهی به ترکیب مدیران ، متخصصان ، تکنسین ها و حتی نیروهای کار این صنایع ممتاز کشور نشان می دهد که بسیاری از آن ها دانش آموختگان دانشگاه های برتر استان اصفهان از جمله این دو واحد دانشگاهی هستند . دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر با دارا بودن بیش از ۹۰ واحد کارگاهی و آزمایشگاهی پیشرفته و مدرن در عمل تصویر قابل توجهی از پیوند دانشگاه و صنعت را به منصه ظهور گذاشته  بطوری که دانشجویان رشته های فنی و مهندسی با حضور در این کارگاههای فنی از نزدیک با مدل کار در مؤسسات صنعتی آشنا می شوند.

علاوه بر این بسیاری از اعضای هیأت علمی این واحد دانشگاهی بصورت پاره وقت یا بعنوان ارائه کننده طرح های پژوهشی صنعتی با صنایع بزرگ استان اصفهان همکاری دارند که همین موضوع موجب ارتباط تنگاتنگ دانشجویان با روند کار و فعالیت در این صنایع را فراهم کرده است.

امروز می توان گفت که واحد خمینی شهر بعنوان قطب رشته مهندسی مکانیک و زیر شاخه های آن از جمله مهندسی ساخت و تولید در کشور جایگاه خود را تثبت کرده است . در همین راستا گفتگوی را با دکتر رضا عابدین زاده مدیر گروه مهندسی ساخت و تولید و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر دنبال می کنیم .

لطفاً در مورد اهمیت و ضرورت رشته ساخت و تولید و نقش آن در صنعت توضیح دهید.

رشته مهندسی ساخت و تولید ، جامع ترین و پرکاربردترین گرایش تخصصی مهندسی مکانیک می باشد. هم چنین این رشته دانشگاهی در تعامل با رشته های مهندسی مختلفی نظیر مهندسی برق ، مهندسی صنایع و مهندسی مواد نیز می باشد ، لذا می توان این رشته را جزء شاخه های بین رشته ای برشمرد.

این رشته دانشگاهی با هدف پاسخگویی به نیازهای صنایع تولیدی کشور شکل گرفته است و نقش مهمی در ارتباط صنعت با دانشگاه دارد ، به گونه ای که از آن به عنوان حلقه مفقود شده صنعت و دانشگاه یاد می کنند . دانشجوی مهندسی ساخت و تولید در طی تحصیل خود با انواع روش ها و فرآیندهای تولید آشنا می شود تا بتواند پس از فارغ التحصیلی ، فرآیند تولید یک محصول را برنامه ریزی نماید و پس  از بررسی امکانات موجود ، بهینه ترین روش تولید آن محصول را با حداقل هزینه پیشنهاد دهد .

از آنجا که خط مشی هر یک از صنایع و واحدهای تولیدی در نهایت ، تولید قطعات صنعتی است ، می توان گفت که رشته مهندسی ساخت و تولید دارای بازار کار خوبی در صنایع وابسته است . این رشته در گذشته به عنوان یکی از گرایش های مهندسی مکانیک در دانشگاه ارائه می گردید ولی به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه آن ، در سال های اخیر همانند دانشگاه های خارج از کشور  به صورت یک رشته مستقل ارائه می شود.

فارغ التحصیلان رشته مهندسی ساخت و تولید می توانند به طور مستقیم وارد بازار کار شوند و یا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل و خارج از کشور به تحصیل ادامه دهند. دروس تخصصی این رشته شامل : طراحی قالب های پرس ، ماشین های کنترل عددی (CNC) ، سیستم های اندازه گیری ( مترولوژی ) ، اونیور سال ، توانایی ماشین کاری ، هیدرولیک و پنوماتیک، تولید مخصوص ، طراحی قید و بند ، تست غیرمخرب ، تکنولوژی پلاستیک ، ریخته گری ، شکل دهی فلزات ، قالب های آهنگری ( فورج ) ، طراحی و تولید به کمک کامپیوتر ( CAD / CAM ) ، جوشکاری ، عملیات حرارتی ، کنترل کیفیت ، طراحی کارخانه ، اتوماسیون و برخی موارد دیگر است.

این رشته دارای آزمایشگاه و یا کارگاه نیز می باشد که همزمان با گذراندن دروس به صورت تئوری ، بخش عملی نیز به صورت آزمایشگاهی یا کارگاهی ارائه می گردد.

چه امکانات و مزایایی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر برای تحصیل دانشجویان در رشته ساخت و تولید وجود دارد؟

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در گروه مهندسی ساخت و تولید ، دارای اعضای هیأت علمی و کارشناسان متخصص و مجرب می باشد. این واحد دانشگاهی دارای فضای آموزشی مناسب و مجموعه ای از کارگاه ها و آزمایشگاه های تخصصی و پیشرفته در زمینه ساخت و تولید است ، به طوری که چنین امکاناتی در دیگر دانشگاه ها کمتر مشاهده شده است . کارگاه ها و آزمایشگاه های موجود در این واحد دانشگاهی عبارتند از : کارگاه ماشین ابزار ، کارگاه ماشین های کنترل عددی ( CNC ) ، کارگاه توانایی ماشین کاری ، کارگاه شکل دهی فلزات ، کارگاه جوشکاری ، کارگاه ریخته گری ، کارگاه قید و بند ، آزمایشگاه اندازه گیری دقیق ، آزمایشگاه طراحی و تولید به کمک کامپیوتر ( CAD / CAM ) ، آزمایشگاه هیدرولیک و پنوماتیک.

همچنین ادامه تحصیل دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز در این واحد دانشگاهی امکان پذیر می باشد . یکی دیگر از مزایای دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در پذیرش دانشجو ، نزدیک بودن آن به مرکز استان اصفهان است .

دانش آموختگان رشته مهندسی ساخت و تولید چه نقشی در پیشبرد اهداف صنعتی کشورمان دارند؟

صنعت نقش بسزایی در رشد اقتصادی کشور دارد . دانش آموختگان رشته مهندسی ساخت و تولید می توانند با فعالیت در زمینه های ساخت و تولید انواع قطعات صنعتی ، در پیشبرد صنایع تولیدی کشور مؤثر باشند ، به گونه ای که کشور به جایگاه قابل قبولی در توسعه صنعتی دست یابد. بنابراین مهندسین ساخت و تولید در شکل گیری و نهادینه کردن صنعت مدرن و تحکیم اقتصاد صنعتی کشور بسیار سودمند خواهند بود.

نکته قابل ذکر آن است که که بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب که در سال ۱۳۹۷ ، سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است ، سیاست گذاری ها می بایست در راستای استاندارد سازی کالاهای داخلی مطابق با استانداردهای جهانی و صادر نمودن کالاهای مربوطه به جای واردات کالاهای خارجی می باشد . این بدین معناست که فضا برای مهندسین ساخت و تولید و تولید کنندگان ، جهت تحقق سیاست های مذکور ، باز است و آنها می توانند در این راستا باعث رونق اقتصادی جامعه شوند.

آیا برای تحصیل در این رشته پیش شرطهایی برای علاقه مندان وجود دارد ؟

با توجه به اینکه رشته ساخت و تولید جزء رشته های فنی – مهندسی محسوب می شود ، بنابراین افرادی که می خواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند می بایست در دروس ریاضی و فیزیک دارای استعداد کافی باشند تا بتوانند دروس تئوری ارائه شده نظیر استاتیک، ارتعاشات و نظایر آن را به خوبی درک کنند و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند . هم چنین داوطلب این رشته باید استعداد کارهای فنی را نیز داشته باشد.

همان طور که قبلاً اشاره گردید ، در رشته مهندسی ساخت و تولید ، دروس عملی قابل توجهی ارائه می شود ، لذا داوطلب این رشته می بایست از نظر جسمی هم سالم باشد تا در زمینه دروس عملی و کارگاهی با مشکلی مواجه نشود

مطلب پیشنهادی

تغییر تاریخ آزمون دوره صلاحیت اجرا نظام مهندسی

تاریخ آزمون دوره صلاحیت اجرا نظام مهندسی از روز جمعه مورخ ۹۸/۰۴/۲۱ به روز شنبه …