قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آرشيو اخبار و اطلاعيه / ضرغامی: نقد علاج جویانه، رسالت دانشگاه در برابر مشکلات کشور است.

ضرغامی: نقد علاج جویانه، رسالت دانشگاه در برابر مشکلات کشور است.

سید عزت الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صدا وسیما که به دعوت تعدادی از تشکلهای دانشجویی وفرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر به این شهر سفر کرده بود در جمع دانشجویان این دانشگاه با اشاره به لزوم آسیب شناسی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: آسیب شناسی لازمه یک موجود زنده است وچون انقلاب اسلامی و جامعه ایران اسلامی زنده است می تواند آسیب های خود را برطرف کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما در ۴۰ سالگی انقلابمان، آسیب ها را می گوئیم و با صدای بلند هم می گوئیم و نگرانی هم نداریم زیرا اگر نیروهای حزب الهی و انقلابی و ولایی بطور صحیح، دقیق و با رعایت همه جوانب این مسائل را نگویند به اهرمی توسط ضد انقلاب برای فشار به نظام اسلامی تبدیل خواهد شد.

ضرغامی افزود: به اعتقاد من نیروهای انقلابی و حزب الهی در کشور بهترین طرفداران حقوق بشر و حقوق زنان هستند که می دانند چگونه وکجا از حقوق آنان دفاع کنند، بنابراین در همین نظام اجرایی کشور به جای آنکه یک حقوق شهروندی را مطرح کنیم و عکس بگیریم وبرای آن بودجه تعیین کنیم لازم است اگر پس از مشکوک شدن به فردی، وی تحت بازجویی که حق نظام است، قرار گرفت و متوجه بی گناهی او شدیم، از وی عذر خواهی و اعاده حیثیت نموده و اگر نیاز داشت آن را اعلام کنیم.

وی تصریح کرد: من این موضوع را به مسئولان قضایی کشور گفته ام اما هنوز عمل نمی کنند بنابراین در صورت عدم عمل به آن موجب می شود یک فرد خارجی که دستان اربابان آنان تا مرفق به خون همه ملت ها آغشته است خود را طرفدار حقوق بشر جلوه داده وباژست طرفداری از حقوق بشر از اینگونه موارد سوء استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اتفاقات اخیر در فرانسه اشاره کرد و گفت: در حالیکه مسئولان این کشور در مسائلی که هیچ ربطی به آنان ندارد در امور ما دخالت می کنند و در آستانه سفر به ایران هزاران اتهام حقوق بشری را علیه ما مطرح می کنند اما هم اکنون که طبقات ضعیف و محروم فرانسه زیر سیطره ظلم نظام سرمایه داری قرار گرفته و فریاد می زنند بر اساس مفاد قانون اساسی که حمایت از حرکت های مستضعفان جهان را بعنوان یک وظیفه مطرح کرده است چرا آنهایی که دم از قانون اساسی می زنند بر اساس قانون اساسی یک بیانیه نمی دهند؟ از چه می ترسند؟

وی افزود: تا حالا که نگرانیشان برجام بود، بنابراین آمریکا که به زعم آنان اصل کار و کدخدا بود و باید این موضوع را حل می کرد که به راحتی کنار رفت و تحریم ها را به قوت خود نگه داشته، حالا اروپائیها که خودشان را نمی توانند حفظ کنند، گفته اند ما یک آب باریکه می آوریم که جایگزین سوئیفت شود ودو بانک شما و دو بانک هم ما معرفی می کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: بسیاری از این امکانی که با های و هوی اروپائیها در حال اعلان شدن است باز به گونه ای است که اتفاقات دیگری را رقم خواهد زد که اجازهدهید این موارد را من صریح نگویم چون نمی خواهم باعث تضعیف دولت شود.

بنابراین هشدار داده ام که تا حالا آویزان برجام بودیم و ۵ سال کشور را شرطی نگه داشتیم یعنی هر روز حواسمان بود که حالا فلان وزیر امور خارجه آمریکا چه می گوید یا فلان مسئول آمریکایی چه می گوید و تقریباً کشور شرطی بود و نتیجه این شد که این مشکلات را پیدا کردیم- حالا آنکه منتفی شد و یک vsp ویک قولهایی که اروپا ئیها به ما دادند، خوب عیبی ندارد و لازم است که دولت پیگیری کند و از این طریق مشکلات خریدها ومعاملات خارجی کشور را حل کند اما این دلیل نمی شود که یک امکانی مثل vspکه به زعم بسیاری از منتقدان یک فریبکاری، دروغ بزرگ و یک امید واهی است، باعث آن شود که رئیس جمهور و وزارت امور خارجه ما از صدور یک بیانیه مستقل، یک تذکر و موضع جدی در خصوص وقایع اخیر فرانسه خودداری کند. بنابراین دولت در برابر این مسئله وظیفه دارد.

وی همچنین به اظهارات اخیر برایان هوک از مسئولان وزارت خارجه آمریکا در خصوص اعلام اسامی آقازاده های ایرانی ساکن در آمریکا اشاره کرد و گفت: تنها چیزی که بین این مقام آمریکایی و ملت ما وجوانان و دانشجویان انقلابی ما می تواند مشترک باشد این است که همه می خواهیم این اسامی اعلام شود اما ظاهراً باز طفره می روند و معلوم است که خودشان هم گرفتاری زیادی دارند بنابراین ما از اینجا می گوییم شما نامردی اگر اعلام نکنی! و حالا که این لیست را منتشر می کنید خیلی مناسب است که لیست دیگری از اسامی جیره بگیران و مزدوران خودتان در رسانه های آمریکایی و رسانه های ماهواره ای فارسی زبان که مستقیماً از آمریکا پول می گیرند را اعلام کنید تا باور کنیم که راست می گویید.

عضو شورای عالی مجازی در قسمتی دیگر از سخنان خود به فضای سازی انجام شده در برخی شبکه های مجازی برعلیه تعدادی از مدیران دولتی اشاره کرد و گفت: من با اینکه منتقد دولت هستم اما در دفاع از اکثریت مدیرانی که در همین دولت در حال خدمت و کار هستند و حقوق ماهیانه محدود کارمندی با یک سری ضرائب دریافت می کنند که اگر یک ماه حقوق آنان قطع شود خیلی از این افراد دچار مشکل خواهند شد ، می گویم که بله اندکی از مدیران هستند که از موقعیتشان سوء  استفاده کردند، زراندوزی کردند، امکانات برای خودشان فراهم کردند، اینها نام بقیه را هم خراب کردند.

وی افزود: با آمدن فضای مجازی و تبلیغاتی که در مورد این دسته از مدیران شد و برخی مواقع جهت گیری های سیاسی موجب شد که بسیاری از تخلفات که جنبه فردی ندارد و بلکه جنبه حقوقی دارد در دعواهای سیاسی مورد سوء استفاده قرار گیرد.رئیس اسبق سازمان صدا وسیما با اشاره به همزمانی دوران مسئولیت خود با سه دولت اصلاحات، عدالت محور و اعتدال خواه گفت: سفارش مؤکد مقام معظم رهبری به صدا وسیما همواره حمایت و پشتیبانی از دولت مستقر بوده است.

وی به لزوم هوشیاری نیروهای انقلاب در مواجهه با صحنه های فتنه اشاره کرد و گفت: بعنوان کسی که واحدهای مربوط به فتنه را در قضایای فتنه ۸۸ پاس کرده ام می گویم که در فتنه فضا تیره و تار است و حق و باطل مخلوط و دشمن هم تله گذاری می کند بنا براین در چنین شرایطی فقط باید به امام عادل و رهبر جامعه اسلامی رجوع کرد.

ضرغامی همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص رسالت دانشگاه و دانشحویان در خصوص پیدا کردن راه حل برای مشکلات کشور گفت: نقد علاج جویانه رسالت دانشگاه در برابر مشکلات کشور است و لازم است دانشگاهیان، دانشجویان و اساتید راه حل ارائه کنند حتی اگر پیشنهاد سطحی و خام باشد.

وی در خصوص روش ارائه راه حل های پیشنهادی نیز بر استفاده مثبت از فضای مجازی تاکید کرد و گفت: با ایجاد کانال یا گروه ثابت در شبکه های مجازی داخلی و طراحی مناسب آن و انتشار مطالب تولیدی می توانید از فضای مجازی موجود استفاده کنید.

عضو شورای عالی فضای مجازی کشور در خصوص یکی از آسیب های فضای مجازی و در پی آن سایر رسانه ها به جریان باز کردن بخیه های یک کودک در یکی از بیمارستانهای خمینی شهر به دلیل همراه نداشتن پول توسط کادر درمانی اشاره کرد و گفت: این خبر البته خیلی منزجر کننده بود به طوری که هر کس می شنید، حالش بد می شد و من البته همان موقع سئوال کردم و امروز هم پرسیدم و می بینیم واقعا” به اینگونه که در شبکه های مجازی آمده بود نیست. یک فردی می آید و یک خبری را اینطوری طراحی می کند و بعد افکار عمومی را به شدت جریحه دار می کند که اصلا” نمی شود توضیحی در برابر آن داد.بنابر این باید عکس این باشد و شما فضاهای اینچنینی را در دست بگیرید و استفاده صحیح کنید و الا دشمن در آن صحنه آفرینی می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت ۱۶ آذر و روز دانشجو به وقایع سال ۱۳۳۲ و اعتراض دانشجویان به سفر نیکسون معاون وقت رئیس آمریکا پس از کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد اشاره کرد وگفت: بزرگترین اشتباه راهبردی مصدق علیرغم  همه خدمات وی این بود که فکر می کرد برای زدن انگلیس باید به آمریکا پناه برد و به آنها اعتماد کرد و خیال می کرد از طرف آمریکائیها خطری متوجه ما نیست، در حالیکه آمریکا و انگلیس با هم بستند و اصلاً کودتا را آمریکا انجام داد و انگلیس در ظاهر کاره ای نبود و در نتیجه با ۱۰ هزار دلار و فراخواندن یک مشت اراذل و روزنامه های وابسته ظرف یک روز انقلاب ملی ما را ، آمریکا نابود کرد.

 ضرغامی در همین رابطه به خاطرات شهید چمران در رابطه با وقایع ۱۶ آذر اشاره کرد و گفت: یکی از بهترین راویان ۱۶ آذر که خود در وسط صحنه درگیری ها بوده ، شهید چمران است که بسیار خوب این صحنه را روایت کرده است.

عضو شورای عالی فرهنگی تصریح کرد: علیرغم خباثت آمریکائیها در نابودی انقلاب ملی ایران و کشتار دانشجویان معترض اما این خونها هرگز هدر نمی رود و امروز نتیجه آن این شده که هر کجا ما با آمریکا در صحنه های بین المللی رو در رو شدیم ، پیروز میدان ایران اسلامی بوده است از جمله در وقایع اقلیم کردستان که آمریکا قصد ایجاد یک اسرائیل جدید داشت تا به این صورت آتش جنگی بزرگ ، در منطقه را شعله ور کند و ارتش عراق را با اقلیم کردستان درگیر کند اما با تدبیر، هدایت و مستشاری جمهوری اسلامی، ارتش عراق وارد منطقه شد و بدون شلیک یک گلوله موضوع حل شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی و به واسطه خون پاک و فداکاری ملت عزیز ایران از جمله شهدای ۱۶ آذر آنقدر با اقتدار است که می تواند در منطقه سر آمریکا را زیر آب کند.

سید عزت الله ضرغامی در قسمت دیگری از سخنان خود به موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی در طول سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بنیه علمی بالایی دارد و به صورت نقطه ای کارهای بزرگی انجام داده، از جمله مسابقات ربوکاپ که مقام های جهانی آن نشان می دهد که دانشگاه آزاد اسلامی خیلی رشد کرده است.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر هم که به دانشگاه مخترعان مشهور است، سرمایه بزرگی برای کشور است و به دلیل سطح بالا و غنای علمی در رشته های فنی مهندسی و سایر رشته ها جایگاه ویژه ای دارد.

ضرغامی افزود: شور و هیجان خوب دانشجویی در این دانشگاه غوغا می کند و نگاهی به دانشجویان و سایر ظواهر حاکی از آموزشی بودن و وجود معنویت دراین دانشگاه است و می توان گفت: در خمینی شهر علم با دین و دیانت، اخلاق و معرفت و غیرت عجین شده است.

وی همچنین افزود: خاطره خوبی از این دانشگاه در ذهن من نقش بست که می توان از آن بعنوان تراز در جاهای دیگر استفاده کرد. آن را هم از لحاظ علمی و هم به لحاظ فضای دانشگاهی بسیار دانشگاه زنده ای یافتم.

خاطر نشان می سازد در پایان این مراسم ضرغامی به سئولات مختلف دانشجویان در زمینه های مسائل جاری سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور پاسخ گفت.

مطلب پیشنهادی

بازدید از نمایشگاه مواد مخدر در تاریخ ۹۸/۰۳/۳۱ در مصلی نماز جمعه