قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اخبار دانشگاه / با ساخت دستگاه مولتی‌وایر، کشور در تولید دستگاه‌های برش سیمی سنگ خودکفا شد

با ساخت دستگاه مولتی‌وایر، کشور در تولید دستگاه‌های برش سیمی سنگ خودکفا شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر گام مهمّی در خودکفایی حوزه فرآوری سنگ‌های ساختمانی برداشته و کشور از ورود دستگاه‌های چند سیمی برش سنگ بی‌نیاز شد.

 

با همّت و تلاش پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر گام مهمّی در خودکفایی حوزه فرآوری سنگ‌های ساختمانی برداشته و کشور از ورود دستگاه‌های چند سیمی برش سنگ بی‌نیاز شد.

این دستگاه که همه اجزای آن با بهره‌مندی استاندارد جهانی و با دانش بومی طراحی و ساخته‌ شده، علاوه بر برش سنگ‌های سخت مانند سنگ گرانیت، موجب افزایش بازدهی تولید سنگ، کاهش زمان برش و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

سادگی دستگاه، کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، انعطاف‌پذیری، افزایش بازدهی، سرعت عمل چشمگیر، بی‌نیازی به ساخت زیربنای وسیع و خاص و دسترسی سریع و آسان به محصولات سنگ با ضخامت دلخواه از دیگر مزایای این دستگاه است.

پیش از این فقط چند کشور محدود ازجمله ایتالیا و چین موفق به ساخت این دستگاه شده بودند و فقط یک نمونه خارجی آن در کشور وجود داشت که با قیمت زیاد و در شرایط تحریمی به سختی در اختیار واحدهای سنگ‌بری قرار می‌گرفت؛ امّا اکنون این دستگاه با کیفیتی بهتر و با یک‌دهم قیمت مشابه خارجی آن تولید و آماده ارائه به صنایع سنگ‌بری کشورمان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان ظهر امروز در آیین رونمایی از این دستگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی همواره یک کنشگر فعال بوده و هیچ‌گاه تسلیم شرایط و مقتضیات نشده و راه خود را در حوزه فناوری و پژوهش باز کرده است.

احمد آذین ساخت دستگاه چندسیمی برش سنگ توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر را اتفاقی مبارک در راستای همکاری بین دانشگاه و صنعت دانست و افزود: یکی از رسالت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط فعلی این است که در کنار دانش، مهارت و کارآفرینی را در رأس برنامه‌های خود قرار داده و ظهور و بلوغ شایسته‌ای نیز از خود نشان داده است که یکی از ثمرات آن حضور فعال در گره‌گشایی از مشکلات صنعت از جمله صنعت سنگ بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر نیز در این آیین به اهداف تشکیل مرکز بین‌المللی تحقیقات و مطالعات سنگ‌های ساختمانی ایران در این واحد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف تشکیل این مرکز، تولید دانش بومی در فرآوری علمی سنگ‌های ساختمانی و توسعه بازار کسب‌وکار و ایجاد اشتغال مولد در صنعت سنگ بوده که ابتکار ساخت این دستگاه به‌عنوان نخستین قدم در راستای بهره‌گیری از فناوری روز دنیا و اصلاح فرآیند اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از منابع سنگ کشور خواهد بود.

مسعود جعفری‌نژاد تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با قدرت و صلابت در مقابله با تحریم‌های استکبار جهانی و حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری، عزم و همت خود را برای پیمودن گام دوم انقلاب آغاز کرده است.

آیت‌الله عباس رحیمی امام جمعه خمینی‌شهر نیز به دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر برای ساخت این دستگاه در مرکز بین‌المللی تحقیقات و مطالعات سنگ‌های ساختمانی ایران، دست‌مریزاد گفت و خاطرنشان کرد: امام(ره) و مقام معظم رهبری همواره تأکید داشته‌اند که ما می‌توانیم و هر جا اراده کردیم، توانستیم و امیدواریم از نخبگان و مراکز علمی و تولید در کشور حمایت بشود تا شاهد یک نهضت علمی و رسیدن به قله‌های پیشرفت و عزت باشیم.

حجت‌الاسلام  عباسعلی حیدری رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان اصفهان نیز با تأکید بر جهاد علمی مورد نظر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: نتیجه اعتقاد راسخ به ارزش‌های اسلامی و پیروی از فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب خود را با اختراعات و ابتکارات در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر نشان داده است.

سرپرست گروه سازنده دستگاه‌ چندسیمی برش سنگ نیز در این آیین با تشریح فنی ساخت آن گفت: دستگاه چند سیمی برش سنگ یا «مولتی وایر» دستگاهی است که در آن از چند سیم الماسه برای برش همزمان بلوک به چندین اسلب استفاده می‌شود.

حسن تیموری اظهار کرد: تعداد این سیم‌ها از ۱۰ عدد آغاز شده و بسته به نوع، مدل، بزرگی و شرکت سازندهٔ آن تا ۸۶ عدد سیم هم می‌رسد.

وی افزود: دستگاه طراحی‌شده توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر دارای ۲۰ سیم و امکان ارتقا دارد و با رفع نیاز فعلی واحدهای سنگ‌بری کشور با توجه به کیفیت مناسب و مطلوب‌تر نسبت به مشابه خارجی آن، قابلیت صادرات و ارز آوری برای کشور را نیز دارا است.

مطلب پیشنهادی

برگزاری نشست شورای تخصصی آموزشی و تحصیلات تکمیلی استان اصفهان در واحد خمینی شهر

در پانزدهمین جلسه شورای تخصصی آموزشی و تحصیلات تکمیلی استان اصفهان که به میزبانی دانشگاه …