قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / اخبار دانشگاه / در گفتگو با آنا تشریح شد؛ بررسی اثربخشی سامانه واقعیت‌مجازی در بهبود بیماران سکته مغزی

در گفتگو با آنا تشریح شد؛ بررسی اثربخشی سامانه واقعیت‌مجازی در بهبود بیماران سکته مغزی

استاد راهنمای طرح سامانه توانبخشی مبتنی بر واقعیت مجازی به تشریح اثربخشی این سامانه در درد ناشی از انجام فرآیند توانبخشی در بیماران مبتلا به سکته مغزی پرداخت.

 با هدف انجام فرآیند توانبخشی بیماران دچار سکته مغزی و آسیب‌های نخاعی، سامانه توانبخشی با استفاده از محیط واقعیت مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر طراحی و ساخته شد.

به‌کارگیری این طرح، درد ناشی از انجام فرآیند توانبخشی در بیماران مبتلا به عارضه سکته مغزی، آسیب‌های نخاعی، آتروفی  و گرفتگی‌های عضلانی را به میزان قابل توجهی کاهش داده و نشانه‌های بهبود در بیماری سریع‌تر آشکار می‌شود.

استاد راهنمای طرح پژوهشی سامانه توانبخشی مبتنی بر واقعیت مجازی اظهار کرد: برای بهبود بیماران مبتلا به آسیب‌های نخاعی، عارضه سکته مغزی، آتروفی و گرفتگی‌های عضلانی برای بهبود خود ناگزیر از انجام مراحل بازتوانی در کلینیک‌های توانبخشی هستند.

علی مختاریان اضافه کرد: معمولاً این بیماران نیازمند طی‌ کردن دوره درمان همراه با درد فراوان هستند که در طراحی و ساخت این سامانه، سعی شده با بهره‌گیری از محیط واقعیت مجازی در انجام توانبخشی علاوه بر تسریع در روند بهبود اینگونه بیماران کاهش قابل ملاحظه‌ای در درد و رنج ناشی از درمان توسط بیماران تجربه شود.

وی افزود: طرح پژوهشی سامانه توانبخشی مبتنی بر واقعیت مجازی در قالب پایان‌نامه دکتری مهندسی مکانیک و با نظارت متخصصان حوزه پزشکی و علوم توانبخشی با موفقیت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر مورد ارزیابی علمی و عملی قرار گرفته و پس از دریافت مجوز، آماده ارائه به کلینیک های تخصصی است.

طراح و سازنده  طرح پژوهشی سامانه توانبخشی مبتنی بر واقعیت مجازیبیان کرد: هدف از انجام این طرح، کمک به بیماران نیازمند به توانبخشی عضلانی ـ اسکلتی برای اندام بالاتنه با استفاده از محیط واقعیت مجازی است.

مجید اسلامی تأکید کرد: طراحی و ساخت این سامانه دارای دو بخش اصلی نرم‌افزاری شامل کدنویسی‌های مربوط به طراحی محیط واقعیت مجازی، ایجاد ارتباط بین حرکت دست بیمار با محیط مجازی و همچنین فرامین مربوطه از محیط مجازی به رایانه است.

وی توضیح داد: طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی و دستکش مخصوص بیمار و مدارهای فرمان و کنترل از ویژگی‌های سخت‌افزاری سامانه توانبخشی مبتنی بر واقعیت مجازی است.

این پژوهشگر دانشگاهی درباره مکانیزم کلی عملکرد این سامانه نیز گفت: با استفاده از این سامانه حرکات دورانی و انتقالی دست بیمار توسط سخت‌افزار سنجیده شده و پس از انتقال به محیط مجازی منجر به حرکت هدفمند کاراکتر تعریف‌شده در این محیط می‌شود.

اسلامی گفت: سامانه توانبخشی مبتنی بر واقعیت مجازی به‌گونه‌ای طراحی شده که بیماران هنگام بهره‌گیری از آن در واقع با یک بازی ـ درمانی مواجه خواهند شد که در کاهش درد ناشی از انجام فرآیند توانبخشی و نیز علاقه‌مندی بیمار به پیمودن مراحل مختلف درمان مؤثر است و همین موضوع موجب می‌شود تا در بهبود سریع‌تر و بازگشت به زندگی عادی بیمار تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی

از عکاسی حرفه ای تا مدلسازی رایانه‌ای در مهندسی معماری

مجاورت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر با دانشگاه صنعتی و شهرک علمی و تحقیقاتی …