قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / اخبار دانشگاه / تولید رگ مصنوعی پلیمری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر

تولید رگ مصنوعی پلیمری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر رگ مصنوعی پلیمری با استفاده از نانو ذرات ساختند.

نسل جدیدی از رگ های مصنوعی با بهره گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر تولید شد.

 طراح و سازنده رگ های خونی نانوکامپوزیتی با تشریح دستاورد جدید پژوهشگران در حوزه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر گفت: رگ های خونی در عملکرد جریان خون از قلب به سمت اندام‌های بدن نقش اساسی دارند، بنابراین با تخریب رگ ها در اثر حوادث یا بیماری ها، پزشکان مجبورند از بدن بیمار ، رگی را جدا کرده و به محل آسیب دیده پیوند بزنند که این عمل جراحی سخت و پیچیده به لحاظ محدود بودن رگ های مناسب پیوند در بدن انسان با مشکلات زیادی روبروست.

متین کرباسیان افزود: با تولید این نوع رگ که برای نخستین بار به روش نانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر ساخته شده، پزشکان قادر خواهند بود، رگ های خونی مصنوعی در اندازه مورد نظر خود را بر اساس خواص مکانیکی و بیوشیمیایی آن در قسمتهای مختلف بدن جایگزین کنند.

وی همچنین به تنوع ساختاری رگ‌های مصنوعی تولید شده اشاره کرد و گفت: به کار گیری این نوع رگ مصنوعی می تواند در صورت وجود سلولهای سرطانی در بیمار، به دلیل مواد مگنتی به کار رفته در ساختار این نوع رگ ها، به روش هایپر ترمیا آن را دفع کند.

مهندس کرباسیان تصریح کرد: بر اساس نتایج آزمایشگاهی، خواص مکانیکی این نوع رگ ها از جهت کشش طولی و عرضی از رگ‌های طبیعی بدن انسان مناسب‌تر است.

دکتر امیرسالار خندان سرپرست گروه دانشجویی تولید کننده رگ های مصنوعی نیز در همین رابطه با اشاره به روش تولید این نوع رگ‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر گفت: این نوع رگ‌ها پس از شبیه سازی با نرم افزارهای تحلیلی با استفاده از پرینتر سه بعدی بومی‌سازی و با بهره گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی ساخته شده و مواد اولیه آن در داخل کشور تولید می‌شود.

وی همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های این گونه رگ های مصنوعی تولید شده را، قابلیت استفاده آن در بخیه و جوش دادن رگ ها برشمرد و گفت: استفاده از رگ های مصنوعی تولید شده در نمونه آزمایشگاهی هیچگونه عوارض سمی ایجاد نکرد و نسبت به رگ هایی که از حیوانات گرفته بودیم، بسیار نتایج مطلوب‌تری به دنبال داشت.

تولید رگ های مصنوعی نانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در مدت ۹ ماه و با هزینه‌ای معادل ۹۰ میلیون ریال زیر نظر دکتر سید علی افتخاری عضو هیأت علمی گروه مهندسی پزشکی این واحد دانشگاهی تولید و آماده بهره برداری شده است.

مطلب پیشنهادی

در کمیسیون دائمی هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان انجام شد؛ تصویب راه‌اندازی گروه پژوهشی «دین، مشاوره و روان درمانی»

تشکیل و راه‌اندازی گروه پژوهشی «دین، مشاوره و روان درمانی» توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد …