تماس با دانشگاه : 14-33660011-031    فاکس : 33660088-031
۱۰:۱۲ پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
Language : FA |
خانه / اخبار دانشگاه / به مناسبت روز جهانی مسجد؛ بزرگ‌ترین گنبد متعلق به کدام مسجد در دانشگاه آزاد اسلامی است؟

به مناسبت روز جهانی مسجد؛ بزرگ‌ترین گنبد متعلق به کدام مسجد در دانشگاه آزاد اسلامی است؟

دانشگاه آزاد اسلامی در راستای نشر و حفظ ارزش‌های اسلامی و زمینه‌سازی برای فعالیت فرهنگی مذهبی دانشگاهیان به‌ویژه دانشجویان حدود ۱۵۰ مسجد در واحدهای این دانشگاه احداث کرده است.

مسجد یکی از پایگاه‌های مهم فرهنگی در کشورهای مسلمان به‌ویژه ایران اسلامی است، مکانی که نه فقط برای ادای فریضه نماز که از صدر اسلام محلی برای شور و مشورت و پایگاهی برای اشاعه فرهنگ ناب اسلامی و فعالیت‌های فرهنگی اسلامی و مذهبی و هنری بوده است.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز در راستای نشر و حفظ ارزش‌های اسلامی و زمینه‌سازی برای فعالیت فرهنگی مذهبی دانشگاهیان به‌ویژه دانشجویان  از ایجاد این پایگاه دینی فرهنگی غافل نشده و در حدود ۱۵۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور مساجدی با معماری ایرانی اسلامی و در  ابعاد و طراحی‌های زیبا و متنوع احداث کرده است که بزرگترین‌ آنها در واحدهای قزوین، ساری، سمنان، اصفهان، شاهرود، تبریز، اهر و چند شهر دیگر قرار دارند، همچنان که دیگر واحدهای دانشگاهی دارای مجتمع‌های فرهنگی هنری و نمازخانه‌های مجهز هستند.

در این بین برخی از مساجد دانشگاه آزاد اسلامی از ویژگی‌های خاص و برجسته‌ای برخوردارند و ابعاد مسجد، طراحی‌ها و مدل ساخت را دربر می‌گیرد که به‌عنوان نمونه و در این گزارش به مناسبت روز جهانی مسجد، پروژه عظیم مسجدالنبی(ص) و مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر مدنظر بوده که طراحی گنبد آن منحصربه‌فرد و از بزرگترین گنبدهای مساجد ساخته‌شده در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است.

ساخت پروژه عظیم مسجدالنبی(ص) و مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر، سال ۱۳۸۳ با آغاز طراحی و  نقشه‌کشی و گرفتن مجوز از سازمان مرکزی این دانشگاه رسماً کلید خورد و با حضور رئیس وقت دانشگاه و حجت‌الاسلام محسن قرائنی رئیس ستاد اقامه نماز کشور کلنگ‌زنی شد.

مسجدالنبی(ص) و مجموعه فرهنگی در منطقه مرکزی جغرافیایی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر مستقر است، به‌گونه‌ای که روزهایی که هوا پاک است و آلودگی ندارد از درون شهر گنبد این مسجد، مکان قابل رؤیت و بین مساجد دانشگاه‌های استان اصفهان از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار بوده که آن را سرآمد مساجد دانشگاهی کرده است. معماری داخلی و بیرونی این مسجد در عین سادگی دارای زیبایی ویژه‌ای است که هر بیننده‌ای را به حیرت و تحسین وامی‌دارد.

آنگونه که فرشید راهنمایی از مهندسان سازه مسجدالنبی(ص) و مجموعه فرهنگی در منطقه مرکزی جغرافیایی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر می‌گوید، گنبد این مسجد دارای پایه بتنی و سازه فلزی است و پیچیدگی‌های خاصی دارد؛ چراکه هنگام نصب به‌دلیل قطر زیاد، گنبد روی پایه‌هایی که مستطیل‌شکل بودند، خوب سوار نمی‌شد و برای این منظور براکت‌های بتنی نصب و با این کار پایه‌ها به رینگ بتنی گنبد رسید.

راهنمایی در گفتگو با خبرنگار آنا سبک این گنبد را سبک گنبدهای خوابیده مانند مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان دانسته و قطر آن را ۲۳ متر عنوان و اظهار می‌کند که ارتفاع گنبد از ابتدای قطر تا نوک آن ۴,۷۰ و ارتفاع از کف مسجد تا رأس گنبد ۱۲ متر است و در ساخت آن از تیرورق‌های فلزی استفاده شده است.

این مهندس سازه با بیان اینکه برای تزیین گنبد کاشی معرق هفت رنگ و داخل آن گچبری و مقرنس کاری در نظر گرفته شده و سیستم آن آنالیز دینامیک (ارتعاشی) بوده است، اضافه می‌کند: گنبد مسجد واحد خمینی‌شهر دو پوسته خارجی دارد و با ۱۸ تیرورق فلزی به سوی رینگ فلزی در مرکز خط‌الرأس جمع شده است.

به گزارش آنا، این مسجد دارای یک شبستان به مساحت ۵۰۰ متر مربع و دو سالن مجزا در سمت راست و چپ شبستان هر کدام به مساحت ۲۵۰متر مربع است.

مسجد واحد خمینی‌شهر یک حیاط به مساحت ۸۰۰ متر مربع و دو آب نما به مساحت هر کدام ۳۰متر مربع و یک باغچه زیبا به مساحت ۶۰متر مربع وسط حیاط مسجد و میان دو آب نما دارد.

این مسجد دارای اتاق‌های مجزا به تعداد ۵ باب به مساحت مجموعاً ۷۵ متر مربع، سیستم سرمایش و گرمایش هواساز و سیستم تهویه هوا، وضوخانه‌های مجزا برای برادران و خواهران و سرویس بهداشتی مجزا برای برادران و خواهران، دو انبار برای وسایل و امکانات مجموعه و مسجد است، همچنان که در شبستان مسجد برای ۷۰۰ نفر جا برای نمازگزاران موجود و برای هر سالن مجزا در سمت راست و چپ شبستان برای ۲۰۰ نفر جا برای نمازگزاران موجود است.

مسجدالنبی(ص) دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر، دارای یک منبر چوبی زیبا و منقوش به خاتم‌کاری و معرق و سه پله برای مناسبت‌های مذهبی و سخنرانی مدعوین و یک جایگاه زیبا دارای نقش معرق و مشبک و خاتم‌کاری برای نشیمنگاه قاری به‌منظور تلاوت آیات قرآن کریم،  سیستم صوت مناسب، محراب بسیار زیبا و جذاب تمام‌گچکاری با دست هنرمندان اصفهانی و یک کتیبه زیبا کاشی‌کاری شده با سوره جمعه در زیر اطراف و داخل گنبد است.

کف مسجدالنبی(ص)، مفروش به فرش‌های سجاده‌ای زیبا در حین حال ساده و جذاب بوده و دارای یک تریبون شکیل و مناسب برای مؤذنان و مکبران نماز جماعت و مداحان اهل بیت علیهم‌السلام، ۶ جامهری چوبی ایستاده و زیبا منقوش به خاتم‌کاری است.

مجموعه فرهنگی و مسجدالنبی (ص) دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر دارای ۴۰ در چوبی روسی شکیل و زیبا و محکم برای ورودی‌ها و خروجی‌ها و موارد اضطراری در مواقع احتمالی آتش‌سوزی و اتصال شبستان به سالن‌های اطراف برای اتصال نماز جماعت نمازگزاران و یک اتاق مجزا پشت محراب برای سیستم صوت و نگهداری وسایل دم دستی مسجد است.

برای این مسجد جای دو مناره بلند و زیبا دیده شده که در صورت تخصیص اعتبار به گنبد مسجد اضافه می‌شود. همه‌روزه به جز ایام تعطیل رسمی نماز جماعت باشکوه در این مسجد اقامه می‌شود. این مسجد دارای دو دستگاه راه‌پله برای حضور در پشت بام مسجد، دو سالن متوسط هر کدام به مساحت ۱۵۰متر مربع برای برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی و فضای سبز زیبا و جذاب در اطراف محوطه مجموعه فرهنگی است.

مسجدالنبی(ص) دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر به مساحت ۴ هزار متر مربع، دارای دو سالن بزرگ هر کدام به مساحت ۵۰۰ متر مربع برای برپایی نمایشگاه‌های منطقه‌ای و ملی نیز هست.

دهه محرم و دهه فاطمیه، تمام مراسم اعیاد و شهادت ائمه معصومین علیهم‌السلام و مراسم ملی در مسجد النبی(ص) این دانشگاه برگزار می‌شود. مراسم اعتکاف دانشجویی نیز چند سالی است در این مکان با حضور پرشور دانشجویان و کارکنان برگزار می‌شود.

به گزارش آنا، طراح اصلی مسجدالنبی(ص) دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر مهندس نغمه‌ای از شرکت سارویه اصفهان بوده که در کارنامه درخشان خود طراحی مسجد جمکران را نیز داشته است که چند سال قبل به رحمت ایزدی پیوست.

این مسجد تابستان سال ۸۷ با حضور رئیس وقت دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولان شهرستان خمینی‌شهر به بهره‌برداری رسید.

امید می‌رود در کشور اسلامی ایران همه مردم به‌ویژه مسئولان و نهادهای فرهنگی اجتماعی و در رأس آن دانشگاه‌ها با برنامه‌ریزی هدفمند از وجود مساجد در جای‌جای میهن استفاده کرده و با جذب حداکثری جوانان و نوجوانان در این پایگاه‌ها با اجرای طرح و برنامه‌های متنوع به فرهنگ ایرانی اسلامی غنای بیشتری بخشیده و راه را بر نقشه‌های شوم دشمن و تهاجم و شبیخون فرهنگی ببندند.

همچنین ببینید

نعیمی در گفت‌وگو با آنا: دانشگاه به رسالت تاریخی خود در انتخابات عمل می‌کند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر عنوان کرد که دانشگاه مانند چشم بیدار ملت به …