قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / اخبار دانشگاه / رشته تربیت بدنی وعلوم ورزشی به لحاظ بازار کار و قابلیت کارآفرینی یکی از بهترین رشته های دانشگاهی است

رشته تربیت بدنی وعلوم ورزشی به لحاظ بازار کار و قابلیت کارآفرینی یکی از بهترین رشته های دانشگاهی است

یکی از مزیت های بارز و ویژگی های شاخص دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر ، وجود مجموعه بزرگ تربیت بدنی همراه با رشته های تحصیلی ورزشی است که در واحدهای دانشگاهی استان اصفهان کم نظیر است .

در این واحد دانشگاهی رشته های کارشناسی ناپیوسته تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش مدیریت و برنامه ریزی درسی ، کارشناسی پیوسته مهندسی ورزش و علوم ورزشی ، کارشناسی ارشد روانشناسی ورزشی و جامعه شناسی ورزشی دایر می باشد ، لذا در این رابطه گفتگویی با دکتر علی حیدری معاون علمی واحد خمینی شهر ترتیب داده ایم.

آنا: لطفا” معرفی مختصری از رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی و سرفصل های آن برای علاقمندان به تحصیل در این رشته داشته باشید.

حیدری: تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه­ های علوم انسانی و از رشته های پایه دانشگاهی است که از جایگاه و منزلت ویژه ای برخوردار می­باشد. این رشته با تندرستی  و سلامت پیوند یافته و اثر و نقش آن در سلامت جسمی و روانی افراد جامعه غیر قابل انکار است. لذا، تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته ضروری است. تربیت بدنی و علوم ورزشی ماهیتی میان رشته­ ای دارد که از علوم مختلف مانند؛ زیست شناسی، آناتومی، فیزیولوژی، فیزیک، شیمی و روانشناسی برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان استفاده می کند. دروس این رشته دانشگاهی عمدتاً جنبه نظری و عملی دارد. تعداد واحدهای دوره کارشناسی علوم ورزشی پیوسته مشتمل بر ۱۳۶ واحد درسی می­باشد و تعداد واحدهای کارشناسی ناپیوسته علوم ورزشی ۷۲ واحد درسی می باشد. این رشته از یک طرف شامل دروس رشته ­های پایه­ پزشکی است، به طوری که فارغ التحصیل آن حداقل تا حد دانش و اطلاعات علمی یک پزشکیار با جسم انسان آشنا می­ شود و از طرف دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی و دروس عمومی است تا دانشجوی این رشته با برنامه های تربیتی و پرورشی آشنا شده و بتواند به عنوان یک معلم یا مربی با ورزشکاران یا دانش­ آموزان به درستی برخورد کند، و نهایتاً یک قسمت مهم دروس این رشته شامل علوم مربوط به ورزش می ­شود. به عبارتی دیگر دانشجو برای کسب مهارت در رشته های مختلف ورزشی مانند؛ فوتبال، والیبال، هندبال، شنا و … به صورت تئوری و عملی آموزش می­ بیند و واحدهای درسی مانند؛ فیزیولوژی ورزرش، آناتومی، حرکت شناسی، حرکات اصلاحی، تغذیه ورزش و غیره را می گذراند تا از نظر علمی در این رشته دانش کافی کسب نموده و توانایی تحقیق و پژوهش در علوم ورزشی را به دست بیاورد. 

همچنین امکان ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی تا مقطع دکتری در گرایش­های فیزیولوژی ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، تغذیه ورزش، مدیریت ورزشی، روانشناسی ورزشی  و جامعه شناسی ورزش و چند گرایش دیگر وجود دارد.

در حال حاضر دانشگاه ازاد اسلامی واحد خمینی شهر با پیگیری و تلاشهای بسیار زیاد با توجه به وجود پتانسیلهای بسیار قوی در این دانشگاه نظیر نیروی متخصص و همچنین فضا ها و امکانات ورزشی عالی موفق به کسب چندین گرایش رشته علوم ورزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد شده است .  همچنین دانشجویان این واحد در مقاطع کارشناسی ناپیوسته تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش مدیریت و برنامه ریزی ، کارشناسی پیوسته علوم ورزشی و مهندسی ورزش و مقاطع کارشناسی ارشد روان شناسی ورزشی و جامعه شناسی ورزشی مشغول به فعالیت و تحصیل هستند.

آنا: معرفی مختصری هم از رشته های مهندسی ورزش، مدیریت ورزشی، روانشناسی ورزش و جامعه شناسی ورزشی  داشته باشید.

حیدری: مهندسی ورزش، رشته ای جذاب و پرکاربرد و نوبنیاد است که چندسالی بیشتر از مطرح شدن آن به عنوان یک رشته دانشگاهی نمی گذرد. این رشته، شاخه ای از علم تربیت بدنی است که هدف آن تربیت نیروی انسانی با مهارت های مهندسی بوده که بتوانند علم مهندسی را در ورزش کاربردی کنند. در واقع این رشته تلاش دارد، با به کارگیری روش ها و ابزار مهندسی عملکردها و اجراهای ورزشی را ارتقاء و بهبود بخشد. به بیانی دیگر، این رشته دانشگاهی تخصصی است که به ورزش از زاویه مهندسی نگاه می کند و تمرکز آن روی طراحی فضاها و اماکن ورزشی نظیر؛ تهویه مطبوع، کف پوش ها، نور و صدا و طراحی و ساخت ابزارهای ورزشی مانند؛ وسایل بازیکنان شامل؛ لباس، کفش، کلاه، و تجهیزات ورزشی مانند؛ کلاه دوچرخه سواری، ویلچرهای ورزشی، وسایل کوه نوردی و غواصی، انواع توپ های ورزشی و به طور خلاصه کلیه وسایل و امکاناتی در ورزش های مختلف مورد نیاز است. چرا که در ورزش تنها عوامل انسانی مانند؛ وضعیت روحی و فیزیولوژی ورزشکارمطرح نیست بلکه شاخص هایی چون طراحی کفش و لباس ورزشکار، مواد به کار رفته در انها، وسایل و تجهیزات ورزشکاران هم مطرح هستند که بدون اصول مهندسی، بهره برداری از آنها امکان پذیر نمی باشد. علاوه براین، این رشته به تحلیل بیومکانیکی حرکات ورزشکاران و استعداد یابی ورزشی نیز توجه دارد.

به طور خلاصه محور های اصلی مورد بحث در این رشته عبارتند از:

الف) طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه های ورزشی

ب) طراحی و ساخت ورزشگاه ها و اماکن ورزشی

ج) طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات ورزشی و بهینه سازی آنها براساس نیاز ورزشکاران

د) انجام تست های آزمایشگاهی مربوط به رفتار ورزشکاران و وسایل و تجهیزات ورزشی و استاندارد سازی آنها

ه) استعدادیابی از طریق اندازه های ارگونومی بدن

ضمن این که بیشتر دروسی که در این رشته تدریس می شود مربوط به مهندسی برق، الکترونیک، مکانیک، معماری و مهندسی پزشکی است. همچنین واحد های درسی مانند؛ مبانی مهندسی ورزش، کامپوزیت ها و کاربرد آن در مهندسی ورزش، تغذیه ورزشی، استاتیک و مقاومت مصالح، آزمایشگاه الکترونیک، دینامیک، رباتیک، ضایعات حرکتی، اصول طراحی تجهیزات ورزشی، حس لامسه مصنوعی در مهندسی پزشکی، تکنیک های آزمایشگاهی در بیومکانیک حرکت، ارتزها و پروتزهای ورزشی و مهندسی فاکتورهای انسانی و ارگونومی در این رشته تدریس می شود. 

مدیریت ورزشی عبارتست از سازماندهی ، برنامه ریزی ، کنترل و نظارت در ورزش و تربیت بدنی. هدف از این رشته تربیت و تامین مدیران و کارشناسان آگاه و ماهر برای اداره امور سازمان های ورزشی کشور می باشد .از آنجا که تربیت بدنی و ورزش به عنوان یک تشکیلات گسترده و در عین حال پیچیده نیاز به داشتن مدیران ماهر و کارآمد در سطوح مختلف دارد، لذا وجود مدیرانی کارآمد و اثر بخش برای سازمانهای ورزشی امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است و این گرایش بسیار کاربردی و ضروری است.

رشته روانشناسی ورزشی عمدتاً به بررسی عوامل روانشناختی در عرصه ورزش عمومی و قهرمانی می پردازد و تلاش دارد با درک عوامل ذهنی ـ روانی مؤثر بر عملکرد در ورزش، موجبات ارتقاء عملکرد فرد و تیم را فراهم سازد. یافته ها و جذابیت های علم روان‌شناسی، این بار به کمک ورزشکاران آمده و متخصصین این رشته را قادر خواهد ساخت تا به روش های علمی، بازدهی فعالیت های ورزشی را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

جامعه شناسی ورزشی بدون شک امروزه تنها صرف توجه به مسائل ژنتیکی و فیزیولوژیکی در ورزش، پاسخگوی ورزشکاران نخواهد بود بلکه علاوه بر آنها سرمایه اقتصادی، جهت یابی فرهنگی و اجتماعی و روانشناسی نیز حائز اهمیت هستند. در رشته جامعه شناسی ورزشی مباحثی پیرامون اوقات فراغت، سبک زندگی، تحولات اجتماعی در ورزش، ورزش تجاری و جهانی، انحرافات اجتماعی در ورزش، نظریه های جامعه شناسی ورزشی پیشرفته، اخلاق و ارزش ها در ورزش، ورزش و توسعه اجتماعی، استعداد یابی ورزشی از نگاه جامعه شناسی، ورزش و وسایل ارتباط جمعی، ابعاد اجتماعی ورزش در گروه های خاص، مدیریت و توسعه سازمان های ورزشی و کارکردهای مثبت و منفی ورزش مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد. در گذشته افراد کمی علاقمند به تحصیل در رشته های تربیت بدنی بودند، ولی امروز با توجه به فعالیت های صورت گرفته بخصوص در دانشگاه آزاد اسلامی، اکثر ورزشکاران مطرح ایران علاقمند به ادامه تحصیل در رشته ها و گرایش های مختلف تربیت بدنی هستند، انتخاب رشته جامعه شناسی ورزشی از سوی علی دایی، یوسف کرمی و جواد خیابانی خود نشان از این امر دارد.

آنا: مزیّت دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در زمینه پذیرش دانشجو در این رشته ها چیست؟

حیدری: این واحد دانشگاهی از نظر فضاها و امکانات ورزشی از بهترین دانشگاه های استان اصفهان است. امکاناتی مانند، سالن های چند منظوره، سالن رزمی، سالن کشتی، سالن تنیس روی میز، سالن ژیمناستیک، سالن بدنسازی و یک مجموعه ورزشی کامل شامل  کلاس های آموزشی و کلیه امکانات لازم برای ارائه دورس مختلف تربیت بدنی و علوم ورزشی، علاوه براین ها، این دانشگاه دارای فضاهای ورزشی روباز نظیر؛ زمین چمن، پیست دو ومیدانی استاندارد با کلیه امکانات، زمین های والیبال، بسکتبال، هندبال وفوتسال به طور جداگانه است که این امکانات کم نظیر و فوق العاده ، دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر را منحصر به فرد کرده است.

در یک کلام، هر آن چه برای این رشته ورزشی مورد نیاز است در این دانشگاه مهیا می باشد. همچنین سعی کرده ایم همواره از مجرب ترین و شاخص ­ترین اساتید تربیت بدنی و علوم ورزشی استفاده کرده و امیدواریم در آینده­ای نه چندان دور بتوانیم زمینه ایجاد گرایش های مختلف دیگر علوم ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را فراهم نمائیم.

لازم به ذکر است که ویژگی های خوب این دانشگاه باعث جذب دانشجویان مستعد و بسیار خوبی در زمینه تربیت بدنی و علوم ورزشی شده است به طوری که هم اکنون دانشجویانی عضو تیم ملی و دارای عنوان های جهانی و کشوری در رشته های مختلف ورزشی در این دانشگاه تحصیل می کنند و جزء افتخارات ما هستند.

آنا : بازار کار این رشته ها در کشورمان در شرایط فعلی چگونه است؟

حیدری : فارغ التحصیلان رشته های علوم ورزشی و مهندسی ورزش می توانند در زمینه استعداد یابی در رشته های مختلف ورزشی که در ورزش امروزی یک ضرورت است، فعال باشند و زمینه های پیشرفت ورزش قهرمانی در کشور را فراهم نمایند. با توجه به مطالب عنوان شده، به نظر می رسد این رشته ها می تواند در آینده ای نه چندان دور به یکی از قطب های ورزش کشور تبدیل شده و بازار کار خوبی داشته باشد. اگر دانش آموختگان این رشته بر داشته ها و آموخته های خودشان تمرکز کنند و اسیر ساختارهای اداری نشوند، می توانند با کار آفرینی، تولید، ایجاد مراکز دانش بنیان، اختراع، آنالیز و ساخت تجهیزات ورزشی آینده کاری خود را تضمین نمایند.

علوم ورزشی هم از معدود رشته هایی دانشگاهی است که تقریبا تمام افراد جامعه (کوچک و بزرگ، زن و مرد)، سازمان ها، نهادهای کوچک و بزرگ، ارگان های خصوصی و دولتی و همه و همه با آن در ارتباط هستند و به نوعی می توان گفت نیازمند به این رشته هستند. چون همان طور که عنوان شد، سلامتی و تندرستی افراد با این رشته گره خورده است و این اصل مهمی است. بنابراین دامنه نفوذ و فعالیت آن بسیار وسیع و گسترده می باشد. بنابراین محیط های کاری فراوانی را می توان در حیطه های تخصصی و عمومی برای این رشته متصور شد. به عنوان مثال، فارغ التحصیلان کارشناسی علوم ورزشی می­توانند، تدریس دروس تربیت بدنی در مدارس و مراکز آموزشی را به عهده بگیرند و یا به عنوان کارشناس تربیت بدنی در سازمان­های دولتی، فدراسیون­های ورزشی و دیگر نهادها و مراکز ورزشی فعالیت نمایند. همچنین آنها می توانند، به عنوان مربی و مسئول ورزش در وزارتخانه ها و سازمان­ هایی که بخش تربیت بدنی دارند، فعالیت کنند. علاوه بر این ها این دانش آموختگان            می توانند به عنوان مربی در باشگاه های ورزشی خصوصی مشغول کار شوند و یا به عنوان معلم، مربی، کارشناس یا مربی بدنسازی فعالیت نمایند. ضمن این که یکی از حیطه های کاری که امروزه نیاز به آن به شدت احساس می شود، کار با افراد خاص مانند؛ معلولین و جانبازان، سالمندان، کودکان خاص (بیش فعال، اوتیسم و ….)، باز توانی و حرکات اصلاحی در مراکز درمانی است. کارشناسان تربیت بدنی قادرند با ورود به این حیطه ها و آموزش های مختصر اولیه ضمن خدمت و کمک به این افراد، بازار کار خوبی را برای خود فراهم کنند.

همچنین موقعیت های شغلی متنوع دیگری که بیان تک تک آنها از حوصله این مجال خارج است، برای این دانش آموختگان وجود دارد و البته با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر این موقعیت های شغلی هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی افزایش خواهد یافت.

به طور کلی در شرایط امروزه رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی به لحاط بازار کار یکی از بهترین رشته های دانشگاهی است. با این اوصاف به جرات می توان گفت، فارغ التحصیلان این رشته اگر افراد فعالی باشند، هیچ وقت بیکار نمی مانند؛ زیرا با توجه به شرایط عنوان شده نیاز نیست منتظر بمانند، دیگران آنها را به کار دعوت نمایند، بلکه خود می توانند کارآفرینی نموده و مشغول به کار شوند. در پایان بد نیست به این نکته هم اشاره شود که تعداد زیادی از دانشجویان حال حاضر ما حتی قبل از فارغ التحصیلی توانسته اند کار مرتبط با رشته پیدا کنند و مشغول بکار شوند.مطلب پیشنهادی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر اعلام کرد؛آمادگی دانشگاه برای بررسی چالش‌های پیش روی اشتغال پایدار و کارآفرینی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر گفت: «این واحد دانشگاهی آمادگی بررسی چالش‌های پیش روی …