قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / اخبار دانشگاه / سرگذشتی از یک جوان کارآفرین و خلاق؛ الگویی برای متولیان بخش تولید

سرگذشتی از یک جوان کارآفرین و خلاق؛ الگویی برای متولیان بخش تولید

زندگی جوان خلاق، کارآفرین و فارغ‌التحصیل رشته‌ مکانیک برای همه فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و مهندسی پیام‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای دارد. او معتقد است که شرط پیشرفت دانشجویان این رشته «علاقه» و «هدف» است.

کارآفرینی و به حرکت درآوردن چرخ تولید در شرایط اقتصادی فعلی کشور در نظر برخی افراد نه تنها ممکن نیست؛ بلکه شاید محال به نظر برسد، به‌ویژه آنکه اگر سرمایه و اندوخته‌ای هم وجود نداشته باشد و کاغذبازی و بروکراسی شدید اداری برای گرفتن یک مجوز ساده هم به این کلاف سردرگم اضافه شود.

از طرف دیگر بسیاری از دانش‌آموختگان دانشگاهی در رشته‌های فنی و مهندسی با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر کشور و ظرفیت اندک تولید، فرصت استخدام و اشتغال به کار در مؤسسات و کارخانجات صنعتی را از دست می‌دهند و با افزایش سن، امید و انگیزه‌ای برای تلاش و سازندگی ندارند و به همین دلیل امروزه با بحران گرایش به رشته‌های زیرمجموعه پزشکی و افول رشته‌های فنی و مهندسی روبه‌رو هستیم. این موضوع برای کشوری که در حال توسعه و در مرحله گذار از روش‌های سنتی به سوی فناوری‌های روز دنیاست، بالقوه می‌تواند خطری جدی محسوب شود.

بخشی از دانش آموختگان رشته‌های فنی و مهندسی در ادامه مسیر زندگی خود بدون برنامه و هدف و فقط برای فرار از وضعیت موجود به فکر ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند تا شاید در آینده برای آنان گشایشی ایجاد شود.

برخی دیگر به‌طور کلی قید تحصیلات و دانشی را که فراگرفته‌اند، می‌زنند و به سمت مشاغل کاذب و غیر مولد رومی‌آورند و در خوشبینانه‌ترین حالت، ممکن است در شغلی نامرتبط به تحصیلات دانشگاهی خود مشغول به‌کار شوند و برخی دیگر هم ناامیدانه به آینده چشم دوخته‌اند و در نهایت افرادی هم هستند که منتظر فراهم شدن شرایطی برای اشتغال در خارج از کشور هستند.

با این مقدمه  به سراغ جوانی مستعد و خوش‌ذوق و قریحه رفته‌ است که با وجود این شرایط سخت از پا ننشسته و پس از پایان تحصیلات لیسانس مکانیک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر وارد عرصه کار و تولید شده و با وجود سن کم موفقیت‌های بزرگی را به دست آورده که حاصل ذهن خلاق و انگیزه مثال‌زدنی اوست.

داستان زندگی سپهر طوقی عشقی برای همه فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و مهندسی پیام‌های مثبت و امیدوارکننده‌ای دارد و البته برای مسئولان و متولیان بخش تولید و اقتصاد به‌ویژه در ماه‌های پایانی س